aktualizováno: 05.05.2023 10:11:01 

Tělocvičná jednota Sokol Želechovice

TURISTIKA

 

POCHOD 9.10.2010

SENÁTORSKÝ CHODNÍČEK

JOSEFOVSKÁ PROCHÁZKA

 

 ZAČÁTKY TURISTIKY V ŽELECHOVICÍCH

V březnu 1972 se uskutečnila první beseda o turistice.Co tento sport potřebuje a jaké jsou možnosti zájemcům přiblížil vskutku povolaný člověk Oldřich Mráček.

První společná vycházka se uskutečnila v květnu 1972 a těšila se velkému zájmu. Na trasu z Podkopné Lhoty přes Kopnou, dále přes Chléviska do Vsetína se vydalo 26 turistů.

VÍCE ČTĚTE V KRONICE !!!

KRONIKA JUNÁKA

KRONIKA DŮCHODCŮ 1990-97

KRONIKA DŮCHODCŮ 1998-2009

 


Odpolední vycházka na rozhlednu „Doubrava“

V neděli 10. 4. 2011 jsme se po krátkém rozhodování vypravili na vycházku, jejímž cílem byla rozhledna „Doubrava“. Bylo nás pouze 7, ale to vůbec nevadilo. Po obědě jsme nasedli na vlak směrem na Vizovice a potom pěšky přes město a dále stále nahoru až jsme došli ke kapličce „Chladná studna“. Po krátkém odpočinku jsme se vydali na rozhlednu „Doubrava“, která je vysoká asi 33 m a stojí 675 m n.m.Nahoře pořádně foukalo, ale za ten výhled to stálo za to. Jelikož byla nádherná viditelnost, tak jsme mohli vidět Radhošť a dokonce i Malou Fatru. Na zpáteční cestě jsme se zastavili na pivo a dobrou držkovou polévku. A jelikož nám zbýval čas do odjezdu vlaku, tak jsme ještě navštívili vizovický kostel i hřbitov. Celkem jsme ušli asi 11 km a domů jsme přišli pěkně vyfoukání ale  spokojeni, že jsme  udělali něco pro své zdraví.

Zapsala: J. Hurtová 

FOTKY Z VYCHÁZKY

 


Pochod slováckými vinohrady  (9.října 2010)

Tradičně druhou sobotu v říjnu se uskutečnil Pochod slováckými vinohrady – s cílem ochutnat burčák od co největšího počtu vinařů. Tato pravidelná akce zakončená v Mutěnických sklípcích je náročná ani ne tak z turistického hlediska (nejdelší zdolaná trasa byla 10km), ale především z gurmánského hlediska. Část účastníků, která se věnovala turistice ve větší míře vysedla již v Miloticích, kde si prohlédla přístupné zámecké prostory, nádhernou zámeckou zahradu i museum barokních soch jižní Moravy. Současně si také prošla i výstavu tradičních krojů-která byla v letošním roce zaměřena na období Velikonoc. Pak následovala návštěva milotických sklípků „Šidleny“ a přesun trasou kolem Jarohněvického rybníka až ke sklípkům pod Dubňanskú horu. Naročné koštování bylo zakončeno v Mutěnicích.

 FOTKY...


 

Turistické akce od začátku roku 2010.
 
Kromě tradičního novoročního výstupu na Drdol jsme absolvovali první jarní vycházku 27. 3. 2010 , sice opožděně, ale jako oslavu Josefům. Jeli jsme se podívat na novou rozhlednu nad Syrákovem na Vartovnu. Vyjeli jsme autobusem na Syrákov a po žluté značce jsme se vydali k rozhledně. Bylo sice ještě trochu zima, ale nějaká ta štamprlka to spravila a už pohled z dálky na novou rozhlednu nás odměnil za trošku toho nepohodlí. Nahoře na rozhledně jsme se moc dlouho nezdržovali, protože docela vyfukovalo. Zpět jsme šli opět na Syrákov a pěšky do Jasenné, kde nás rozehřála v hospodě horká polévka. Šlo nás celkem 8 a ušli jsme cca 9 km.
 
Na druhou vycházku jsme šli 18. dubna 2010 a to v rámci akce Den země společně se zlínskými účastníky. Akce byla nazvána „Pasekářská stezka“ a byla doprovázena odborným výkladem p. M. Davidova z Ekocentra Čtyřlístek ze Zlína. Povídání bylo zajímavé a poučné. Ušli jsme asi 10 km a počasí tentokrát vyšlo.
 
Jako zatím poslední akce byla 15.5.2010 a to 8. ročník senátorského chodníčku pod záštitou PAEDr. Aleny Gajdůškové 1. místopředsedkyně Senátu parlamentu ČR. Dále se na celé akci podílely kancelář senátorky AG, MO ČSSD Val. Klobouky, KVV ČSSD Zlínsko, Město Val. Klobouky, obec Pruské a obec Nedašov.
Počasí nám tentokrát vyšlo přesně. Protože před akcí i po akci pršelo nepřetržitě celý týden, akorát v sobotu ani kapka. Tato akce je již tratiční a tentokrát nás jel celý autobus. Jedná se o přechod hřebene Bílých Karpat po trase Val.Klobouky-Pruské-Vršatské Podhradie-Nedašov. Po cestě bylo veselo. Zpívalo se. Hlavně naši přátelé ze Slovenska měli výdrž. V Nedašově jsme dostali občerstvení, někteří kytičku a děti balónky. Také kulturní vystoupení skupiny v historických kostýmech se všem líbilo. Všichni byli spokojeni a chtějí jet příští rok zase.
 

SENÁTORSKÝ CHODNÍČEK

Na letošní 7. senátorský chodníček jsme se všichni moc těšili, což potvrzoval počet přihlášených. Bylo nás 30 přihlášených, ale počasí tomu chtělo jinak. Z pátka na sobotu celou noc pršelo a rovněž ráno 30. 5. 2009 lilo jak z konve, takže na konec nás do autobusu nastoupilo 18 lidí a těch zbylých 12 mohlo jen litovat, že to vzdali. Deštníky jsme potřebovali ještě na zastávce v Želechovicích, avšak když jsme přijížděli do Val. Klobouk, kde byla první zastávka, tak na nás vykukovalo sluníčko a to nás neopustilo celý den.

Ve Val. Kloboukách bylo přivítání všech účastníků pochodu paní senátorkou PaedDr. Alenou Gajdůškovou a starostou města panem Manišem v prostoru před památníkem vzájemnosti, kde bylo položení kytic. V 10.30 hodin jsme odjeli na Slovensko do Pruského, kde nás čekalo velké přivítání,muzika,program a společné zasazení lípy vzájemnosti. Ve 12.30 jsme odjeli autobusy na Vršatec odkud se šlo pěšky překrásnou krajinou přes hřeben Bílých Karpat do Nedašova cca 8 Km. V Nedašově nás čekalo občerstvení v podobě guláše a kávy. Velice jsme se pobavili při vystoupení mažoretek, které byly ve věku babiček, ale výkonem předčili očekávání. Celý den nás provázela cimbálová muzika Vincůch a hlavně nás neopustila dobrá nálada. Domů jsme se vrátili po 18.00 hodině a nikdo z přítomných nelitoval stráveného dne a všichni se těšíme na příští senátorský chodníček a moc děkujeme pořadatelům.

 

  

 JOSEFOVSKÁ PROCHÁZKA

Jaro jsme se rozhodli přivítat vycházkou a to u příležitosti Josefa. Také proto, že náš bývalý předseda turistického oddílu Mařík byl rovněž Josef. Nebyl sám, bylo těch Josefů víc a chtěli jsme touto vycházkou uctít jejich památku a zavzpomínat. 21. března 2009 bylo docela větrno, ale jinak nám sluníčko ukazovalo jak je to prima, když hezky svítí. Bylo nás celkem osm. Posilněni štamprlkou slivovice jsme ráno sedli na vlak na Vizovice a z Vizovic jsme šli směrem na Slušovice a Zádveřice. Turistický veterán Ivan Perůtka nám pojmenoval každý vršek, který bylo vidět. V Zádveřicích jsme se rozdělili. Někteří pochodovali až domů do Želechovic a někteří dojeli domů vlakem. Na začátek docela stačilo. Ušli jsme asi 8 Km a nadýchali se čerstvého vzduchu.